Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
sobota, 2 grudnia, 2023

Od wielu lat wszystkie nowe budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne. Świadectwo jest dokumentem określającym ogólne roczne zużycie energii koniecznej do zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Znając koszty mediów można dzięki temu przewidywać, jakie będą koszty użytkowania obiektu w tym zakresie. Takie informacje to nic innego jak energetyczna klasa budynku. Jeśli się ją porówna wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Kraków. Jest to dokument wymagany przy sprzedaży lub wynajmie, więc każdy najemca lub kupiec może o niego poprosić.

W zależności czy chodzi o cały budynek czy pojedynczy lokal, energetyczne świadectwo objąć powinno odpowiedni zakres informacji o zużyciu energii. Informacja o tym dokumencie jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego niedostarczenie grożą wysokie kary. Jedynie właściciele nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie muszą wykonać takiego audytu. Lecz nie oznacza to, że nie powinni tego robić. Wraz z określeniem energetycznej klasy dostaje się bowiem wskazówki pomagające dostosować budynek do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Przyszłe oszczędności z pewnością są większe, niż cena za wystawienie certyfikatu energetycznego. Cena za taki zależna jest zależna od wielu czynników, między innymi od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Kraków niż identyczny zrobiony dla domu w małej miejscowości. Inne składowe ceny to na przykład ilość wewnętrznych instalacji i rozmiar obiektu. Spory wpływ na ostateczny koszt ma również posiadana dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się liczne parametry potrzebne do obliczeń. Lecz ostatecznie koszt wystawienia energetycznego świadectwa powinien się z reguły zamknąć w kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Avatar photo

0 Komentarze

Dodaj komentarz