Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
środa, 29 listopada, 2023

Jednym z większych energetycznych problemów, które są do rozwiązania u nas, jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Cały czas jest przecież duża ilość obiektów, które wymagają pod tym kątem dużej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy też brak odpowiedniej izolacji ścian i stropów powodują, że do odpowiedniego ogrzania potrzeba kilka razy więcej energii, niż przy budynkach spełniających określone standardy. W skali całego kraju będzie się to przekładało to na ogromne ilości ton spalonego węgla, na czym przecież cierpi ogromnie nasza przyroda.

Dlatego też jednym ze sposobów na to, aby w jakiś sposób ruszyć ten problem, stało się wdrożenie energetycznych certyfikatów. Tego typu Świadectwa energetyczne to po prostu dokumenty określające zapotrzebowanie na energię dla danego budynku w kilku obszarach. Przede wszystkim dotyczy to ogrzewania zimą i chłodzenia w czasie lata.

Ale też i oświetlenia, wentylacji czy grzania wody użytkowej. Wszystko to jest weryfikowane, a następnie opisywane w dokumencie, i będzie dobrym punktem wyjścia do przyszłych modyfikacji i przeróbek. Podczas robienia obliczeń bierze się między innymi pod uwagę rzeczy takie jak rodzaj materiałów z jakich zrobiono stropy i ściany czy też parametry techniczne wstawionych okien. Dzięki temu budynek zostaje dokładnie scharakteryzowany, dzięki czemu wiadomo po pierwsze ile będzie kosztowała jego codzienna eksploatacja, a po drugie jakie modyfikacje mogą się przydać.

Pierwsza wersja przepisów wprowadziła to obowiązkowe dla wszystkich budynków, jakie postawiono po roku 2009, oraz oczywiście nowo projektowanych. Zmiany z kwietnia 2023 roku zmieniły to, że Świadectwa energetyczne są też wymagane dla wszystkich starszych obiektów, lecz jedynie w przypadku gdy ktoś je zamierza je wynająć albo sprzedać. Zaniedbanie tego obowiązku okazać się może dość kosztowne, z tego też powodu raczej nie warto zapomnieć o tym. Za niewyrobienie certyfikatu właściciel może się bowiem narazić na finansową karę, jaka w skrajnej sytuacji wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Avatar photo

0 Komentarze

Dodaj komentarz