ARTYKUŁ SPONSOROWANY,Zdrowie, Medyczne

Fizjoterapia przy kłopotach z kolanami przy uprawianiu biegów

Bieganie to jedna z najbardziej popularnych form aktywności sportowej, tak naprawdę biegami się zajmują osoby ze wszystkich grup wiekowych. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu ani miejsca, wystarczy dobre obuwie i nieco zapału. Jednak uprawienie takiego sportu jest związane z ryzykiem wystąpienia urazów, których lekceważenie może się niezbyt dobrze skończyć. I nie będzie tu chodziło o skręcenia czy zwichnięcia, ponieważ przy nich przeważnie rozpoczyna się odpowiednie leczenie. Lecz jeśli zacznie się pojawiać w kolanie czy stawie biodrowym niewielki ból, to wielu biegaczy nie zwraca na to specjalnej uwagi.

A to niekiedy jest zaledwie początek bardziej poważnej kontuzji, jaką koniecznie należy wyleczyć, żeby nie dopuścić do poważnego urazu. W większości przypadków w zupełności powinna wystarczyć wykonana w odpowiedni sposób fizjoterapia Poznań, która zmniejszy objawy i pozwoli zachować ciągłość treningów. W poważniejszych stanach może być potrzebna wizyta u ortopedy i wykonanie badań, na przykład rezonansu magnetycznego czy USG. Pozwoli to lekarzowi ocenić stan stawów, ścięgien i mięśni, co będzie ważne przy wybraniu leczenia. Najczęściej spotykaną kontuzją wśród biegaczy jest przeciążenie kolanowych stawów.

Wynika to głównie z nieodpowiedniej techniki, ale też twardego podłoża i niewłaściwego obuwia. Poznań fizjoterapia w takiej sytuacji ma przede wszystkim za zadanie odzyskanie właściwych wzorców ruchowych i ograniczenie dolegliwości bólowych. Dużo ćwiczeń jest kładzionych na wzmocnienie mięśni, które mają główne znaczenie przy bieganiu. Poza tym fizjoterapeuta powinien nauczyć pacjenta odpowiedniej techniki, co pozwoli zmniejszyć niebezpieczeństwo powtórnej kontuzji w przyszłości. Seria zabiegów jest wykonywana w gabinecie, lecz niejednokrotnie biegacz otrzyma również ćwiczenia, jakie potem może sam robić w swoim domu. Przy tego typu urazach ogromną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. Jeśli więc ktoś się zabiera za systematyczne treningi biegania, to powinien się przygotować do tego odpowiednio.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz