Budownictwo, Przemysł

Odpowiednie bezpieczeństwo na budowie – w jaki sposób można zadbać o nie

Statystyki wypadków w czasie pracy pokazują, że place budowy są jednymi z miejsc o największym zagrożeniu. Z tego też powodu tak duże znaczenie ma to, aby pracodawcy zadbali o należyte zabezpieczenia, związane zarówno z terenem budowy jak też bezpośrednim zabezpieczeniem ludzi. Ogromne znaczenie ma także świadomość i wiedza tych ostatnich, z czym niestety bywa bardzo różnie.

Przepisy prawa wymagają, żeby każda pracująca osoba dysponowała aktualnymi szkoleniami BHP w zakresie czynności, które robi na co dzień. Lecz dysponowanie szkoleniem a potem respektowanie tych zasad to dwa odrębne tematy. Nadal sporo wypadków bierze się z najróżniejszych zaniedbań czy też nawet łamania przepisów prawa, dlatego tak ważne jest też przypominanie tego swoim ludziom. Zabezpieczenie placu budowy to między innymi ogrodzenie do dokładnie i wyznaczenie miejsc o większym zagrożeniu. Trzeba również określić ścieżki do bezpiecznego poruszania się, oraz podciągnąć prąd elektryczny i wodę. Przy pracach na większych wysokościach konieczne będzie użycie ochrony w postaci desek krawędziowych oraz balustrad. Następną niezwykle istotną rzeczą jest odzież BHP, jaką pracodawca ma zagwarantować wszystkim swoim pracownikom.

Taka odzież powinna być wytrzymała i mocna, tak aby wytrzymała odpowiednio długo trudy codziennego pracowania, ale pasuje aby była też funkcjonalna i praktyczna. Jeśli chodzi o buty koniecznie powinny posiadać one wzmocnione noski, zabezpieczające przed uderzeniem nawet dużych przedmiotów, na przykład takich jak cegły czy pustaki ceramiczne. Głowa obowiązkowo powinna być chroniona przez kask z atestem, który trzeba mieć cały czas założony. W przypadku wielu prac mogą się przydać rękawiczki, lecz nie w każdym przypadku są one wymagane. Tak samo jak ochronne okulary, chroniące oczy przed rozmaitymi substancjami i sypkimi materiałami. Takie okulary warto stosować nawet przy bezpiecznych z pozoru pracach, takich jak tynki czy malowanie. Wiele osób nie pamięta o tym, a później kończą oni na pogotowiu z zachlapanymi farbą oczami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz