Ścieki domowe przeważnie trafiają bezpośrednio do kanalizacji, a przy właścicielach domów często też do szamb. Całkowicie odmiennie wygląda sytuacja w przypadku gastronomicznych lokali czy producentów artykułów żywnościowych. W takich firmach niejednokrotnie ścieki zanieczyszczone być mogą rozmaitymi tłuszczami, których zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można bezpośrednio wylewać. Zawarte w takich ściekach tłuszcze w niższych temperaturach twardnieją i mogą się przyklejać do ścianek rur.
To z kolei ogranicza przepływ, a w skrajnych przypadkach spowodować wręcz może zatkanie wszystkiego i konieczność kosztowego przetykania. Dlatego też każda taka firma musi oczyścić takie ścieki, bo inaczej narazi się na kary. W przypadku tłuszczy do takiego czyszczenia stosuje się przeważnie rozmaite separatory. Urządzenia te mają nieskomplikowaną budowę, ale przez zastosowanie podstawowych fizycznych praw wykazują się dużą skutecznością.
Sporą popularnością cieszą się separatory jednokomorowe, jakie łączą w sobie rolę osadnika i separatora. Ich montaż jest stosunkowo szybki i łatwy, potrzebują także dużo mniej powierzchni, niż inne rozwiązania. Zbiorniki na swoim spodzie zamontowaną mają odpowiednią przegrodę, służącą do zatrzymania ciężkich zanieczyszczeń. Z kolei tłuszcz, z racji tego że ma mniejszą gęstość niż woda, pływa na powierzchni znajdujących się w zbiorniku ścieków.
Odpływ powinien się znajdować trochę poniżej lustra cieczy, przez co nic niepożądanego do niego nie trafia. Lecz z uwagi na to, że zbierana warstwa tłuszczu cały czas będzie rosnąć, to co parę tygodni będzie potrzebny serwis separatorów. W czasie takiego czyszczenia oceniony zostanie techniczny stan całości, a poza tym usunięte osady i tłuszcz przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Tego typu czyszczenie separatorów zaleca się wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, to będzie zależne od charakteru i ilości ścieków. Najlepiej podpisać na stałe umowę z jedną z firm, wówczas nie będzie problemu na przykład z terminami.
+Tekst Sponsorowany+